2018 NPDA Championships

Round Eight: 2:00

ROOM

GOVERNMENT

OPPOSITION

NAME OF CRITIC

JR Howard 103

Appalachian State BD

University of Utah CL

Adam Testerman - Texas Tech Univ

JR Howard 101

Appalachian State GK

Biola University LS

Caitlin Smith - Univ of Minnesota

JR Howard 102

Appalachian State MS

US Air Force CM

Joe Blasdel - Z-Hired

JR Howard 115

Biola University CE

Western Washington LS

Vasile Stanescu - Mercer University

JR Howard 114

Biola University MW

Western Washington MR

Christopher Miles - St Marys College

JR Howard 116

California Lutheran DK

Biola University GP

Gina Iberri-Shea - US Air Force

JR Howard 123

CC San Francisco FF

Univ of Notre Dame PS

Hannah Tabrizi - Valdosta State Univ

JR Howard 133

Cedarville Univ JM

Univ of Oregon KT

Paul Hood - Washburn Univ

JR Howard 135

Cedarville Univ KS

Rio Hondo College GK

Zach Schneider - McKendree Univ

JR Howard 132

Cedarville Univ MT

Northwest College LM

Austin Brittenham - Univ Puget Sound

JR Howard 242

Concordia Univ GT

Univ of Minnesota AP

Adam Meadows - Biola University

JR Howard 205

Concordia Univ PV

El Camino College LM

Stephanie Eisenberg Todd - Chabot

JR Howard 243

CSULA/Rio Hondo

University of Utah VW

Kinny Torre - Western Washington

JR Howard 254

El Camino College BT

US Air Force BR

Zach Moss - Univ Texas Tyler

JR Howard 245

El Camino College DO

Univ Puget Sound PW

Jackson De Vight - Texas Tech Univ

Miller 209

El Camino College LY

Univ Texas Tyler PW

Margaret Rockey - Western Washington

JR Howard 244

El Camino College MS

Western Washington HW

Alyson Escalante - Univ of Oregon

JR Howard 319

Lewis & Clark GP

Texas Tech Univ DT

Josh Vannoy - Grand Canyon Univ

Miller 207

Lewis & Clark HL

Concordia Univ CL

Caleb Moore - Pt Loma Nazarene

JR Howard 259

Lewis & Clark MP

McKendree Univ BS

Pam Garman - Z-Hired

JR Howard 302

McKendree Univ DP

Chabot College BF

Justin Parks - Kansas City Kansas

Miller 102

McKendree Univ GM

Rice University BT

Steve Farias - Univ of Pacific

JR Howard 202

Mercer University AL

Lewis & Clark BR

Ashley Tippins - Western Washington

Miller 103

Northern Arizona DR

Univ of Missouri CR

Grant Tovmasian - Rio Hondo College

Miller 105

Ohlone College KR

Mercer University CR

Brandan Whearty - Palomar College

Miller 104

Ohlone College LV

Northwest College DF

Caitlyn Burford - Northern Arizona

Olin 102

Palomar College HO

College of Idaho BJ

Mike Epley - Z-Hired

JR Howard 203

Palomar College SW

Appalachian State FT

Mitchell Herrick - Univ of Missouri

Miller 208

Pt Loma Nazarene DK

Univ of Minnesota DR

Steve Doubledee - Washburn Univ

JR Howard 344

Pt Loma Nazarene GL

Tulane University KS

Victoria Sheber - UC Berkeley

JR Howard 124

Pt Loma Nazarene HJ

Western Washington CF

Nicholas Thomas - Palomar College

Evans 123

Pt Loma Nazarene KS

Lewis & Clark MS

Sean Hansen - Biola University

Miller 210

Rice University AL

Tulane University HW

Tyler Gillette - Kansas City Kansas

Miller 305

Rice University GZ

California Lutheran JO

Scott Cheesewright - College of Idaho

Miller 330A

Stanford/Santa Clara

Mercer University MM

Korry Harvey - Western Washington

Miller 430A

Texas Tech Univ GH

UC Berkeley TY

Mark Bentley - Appalachian State

Miller 414

Texas Tech Univ GK

University of Utah DS

Joshua Rivera - Concordia Univ

Olin 101

Tulane University AE

Kansas City Kansas SS

Jewel Soiland - California Lutheran

Olin 301

UC Berkeley AD

Mercer University BB

Erick Roebuck - Univ of Oklahoma

Olin 204

UC Berkeley KL

Grand Canyon Univ AC

Ben Mann - University of Utah

Biology-Psychology 004

Univ of Minnesota BS

Kansas City Kansas MO

Zac Kuykendall - Z-Hired

Olin 306

Univ of Minnesota FS

UC Berkeley RT

Joe Provencher - Texas Tech Univ

JR Howard 122

Univ of Missouri HL

Northwest College DR

Reed Ramsey - Univ of Pacific

Biology-Psychology 201

Univ of Nevada NT

US Air Force PW

Brigitte Tripp - Lewis & Clark

JR Howard 260

Univ of Notre Dame DP

Lewis & Clark CT

Trevor Greenan - UC Berkeley

Evans 129

Univ of Oklahoma MZ

Chabot College BS

William Lewis - Mercer University

Evans 010

Univ of Oklahoma SS

Univ of Oregon HQ

Brent Nicholson - McKendree Univ

Evans 128

Univ of Oklahoma VW

Valdosta State Univ JT

Isaac Williams - US Air Force

Fields 206

Univ of Oregon DS

UC Santa Barbara CQ

Steve Woods - Western Washington

Miller 206

Univ of Oregon RT

Washburn Univ HP

Mike Eaves - Valdosta State Univ

Fields 207

Univ of Pacific GJ

University of Utah BS

Sarah Neubaum - Appalachian State

JR Howard 253

Univ Puget Sound HO

Univ of Pacific CL

Lauran Schaefer - William Jewell Coll

Pamplin 010

Univ Texas Tyler LP

Univ of Nevada BV

Jeremy Christensen - Washburn Univ

Zehntbauer 126

University of Utah JL

San Diego State CS

Joseph Evans - El Camino College

Chapel 110

US Air Force MN

Pt Loma Nazarene GM

Sean McKean - Univ of Oregon

Chapel 112

US Air Force OP

Rice University CS

Duncan Stewart - University of Utah

Fir Acres 107

Valdosta State Univ EJ

William Jewell Coll HU

Michael Smith - Univ of Minnesota

BoDine 300

Washburn Univ BU

University of Utah CP

McKenna Patton - Biola University

JR Howard 121

Washburn Univ HM

University of Utah NS

Daniel Noriega - CSU Los Angeles

Miller 205

Washburn Univ SW

Grand Canyon Univ HL

Maclean Andrews - Pt Loma Nazarene

JR Howard 258

Western Washington AD

US Air Force OM

Quintin Brown - Washburn Univ

JR Howard 255

Western Washington OO

Biola University PS

Keith Corley - William Jewell Coll

Miller 319

William Jewell Coll CG

St Marys College GS

Nick Stump - San Diego State

JR Howard 122

William Jewell Coll SW

Univ North Texas PR

Lindsay VanLuvanee - Concordia Univ