2018 NPDA Championships

Round Three

ROOM

GOVERNMENT

OPPOSITION

NAME OF CRITIC

JR Howard 101

Appalachian State GK

El Camino College LY

Ashley Tippins - Western Washington

JR Howard 114

Biola University CE

Lewis & Clark CT

Alex Clayton - Tulane University

JR Howard 115

Biola University LS

Palomar College HO

Gina Iberri-Shea - US Air Force

JR Howard 102

Biola University MW

Rice University BT

Stephen Scheffel - Univ of Notre Dame

JR Howard 103

Biola University PS

Univ Puget Sound HO

Haley Courtney - Pt Loma Nazarene

JR Howard 116

California Lutheran DK

University of Utah BS

Josh Vannoy - Grand Canyon Univ

JR Howard 123

California Lutheran JO

Kansas City Kansas SS

Hannah Tabrizi - Valdosta State Univ

JR Howard 132

CC San Francisco FF

CSULA/Rio Hondo

Adam Testerman - Texas Tech Univ

JR Howard 258

Chabot College BF

US Air Force PW

Maclean Andrews - Pt Loma Nazarene

Olin 102

Chabot College BS

College of Idaho BJ

Austin Brittenham - Univ Puget Sound

JR Howard 133

Concordia Univ CL

University of Utah CP

Bob Becker - Northwest College

JR Howard 135

Concordia Univ PV

Pt Loma Nazarene GM

Joseph Evans - El Camino College

JR Howard 244

El Camino College BT

McKendree Univ BS

Caleb Moore - Pt Loma Nazarene

JR Howard 243

El Camino College DO

Kansas City Kansas MO

Alice Hoover - Lewis & Clark

JR Howard 242

El Camino College LM

Appalachian State BD

Amanda Ozaki-Laughon - Z-Hired

Miller 205

Grand Canyon Univ HL

Mercer University AL

Brandan Whearty - Palomar College

JR Howard 202

Lewis & Clark BR

Concordia Univ GT

Victoria Sheber - UC Berkeley

JR Howard 254

Lewis & Clark GP

Washburn Univ BU

Nick Stump - San Diego State

JR Howard 259

Lewis & Clark HL

Northern Arizona DR

Keith Corley - William Jewell Coll

JR Howard 245

Lewis & Clark MP

University of Utah NS

William Lewis - Mercer University

JR Howard 319

Mercer University BB

Univ of Oregon HQ

Zach Moss - Univ Texas Tyler

JR Howard 255

Mercer University MM

Grand Canyon Univ AC

Daniel Armbrust - Univ of Nevada

Miller 102

Northwest College DR

Univ Texas Tyler LP

Isaac Williams - US Air Force

Miller 103

Northwest College LM

US Air Force MN

Jennifer Clauson - Cedarville Univ

JR Howard 203

Ohlone College KR

Palomar College SW

Alexis Litzky - CC San Francisco

Miller 104

Ohlone College LV

Biola University GP

Brigitte Tripp - Lewis & Clark

Miller 105

Pt Loma Nazarene DK

Western Washington AD

Lauran Schaefer - William Jewell Coll

Miller 206

Pt Loma Nazarene HJ

Univ Puget Sound PW

Joe Provencher - Texas Tech Univ

Miller 207

Rice University AL

Univ of Minnesota BS

Brian Lain - Univ North Texas

JR Howard 205

Rice University CS

Rio Hondo College GK

Brent Nicholson - McKendree Univ

Miller 319

St Marys College GS

Univ of Notre Dame DP

Rob Layne - University of Utah

Miller 208

Stanford/Santa Clara

Cedarville Univ MT

Caitlin Smith - Univ of Minnesota

JR Howard 124

Texas Tech Univ DT

Western Washington CF

Stephanie Eisenberg Todd - Chabot

Miller 210

Texas Tech Univ GH

McKendree Univ GM

Zac Kuykendall - Z-Hired

Miller 330A

Tulane University HW

Mercer University CR

David Hansen - Texas Tech Univ

Miller 305

Tulane University KS

Valdosta State Univ EJ

Korry Harvey - Western Washington

Olin 101

UC Berkeley AD

Lewis & Clark MS

Joshua Rivera - Concordia Univ

Miller 414

UC Berkeley KL

San Diego State CS

Joe Blasdel - Z-Hired

Miller 430A

UC Berkeley TY

Pt Loma Nazarene KS

Sarah Dweik - Washburn Univ

Olin 204

UC Santa Barbara CQ

Cedarville Univ KS

Brittany Hubble - El Camino College

Olin 301

Univ North Texas PR

Univ of Minnesota FS

Nadia Steck - Lewis & Clark

Olin 306

Univ of Minnesota DR

Univ of Nevada NT

Pam Garman - Z-Hired

Biology-Psychology 005

Univ of Missouri CR

Appalachian State MS

Sean Hansen - Biola University

Biology-Psychology 004

Univ of Missouri HL

Univ of Oklahoma VW

Ben Mann - University of Utah

Biology-Psychology 201

Univ of Nevada BV

Western Washington LS

Jewel Soiland - California Lutheran

BoDine 300

Univ of Notre Dame PS

Univ of Oregon RT

Mark Bentley - Appalachian State

Evans 128

Univ of Oklahoma MZ

UC Berkeley RT

Duncan Stewart - University of Utah

JR Howard 302

Univ of Oklahoma SS

McKendree Univ DP

Vasile Stanescu - Mercer University

Evans 129

Univ of Oregon DS

Univ of Pacific GJ

Christopher Miles - St Marys College

Evans 010

Univ of Oregon KT

US Air Force BR

Katelyn Johnson - Texas Tech Univ

JR Howard 253

Univ of Pacific CL

Pt Loma Nazarene GL

Michael Smith - Univ of Minnesota

Miller 209

Univ Texas Tyler PW

Northwest College DF

Mike Epley - Z-Hired

JR Howard 260

University of Utah DS

William Jewell Coll SW

Trevor Greenan - UC Berkeley

Fields 206

University of Utah JL

US Air Force OP

Jeremy Christensen - Washburn Univ

Evans 123

University of Utah VW

Cedarville Univ JM

McKenna Patton - Biola University

Pamplin 010

US Air Force CM

University of Utah CL

Adam Meadows - Biola University

Zehntbauer 126

Valdosta State Univ JT

El Camino College MS

Margaret Rockey - Western Washington

JR Howard 121

Washburn Univ HM

Univ of Minnesota AP

Nicholas Thomas - Palomar College

Chapel 110

Washburn Univ HP

Tulane University AE

Sarah Neubaum - Appalachian State

Chapel 112

Washburn Univ SW

US Air Force OM

Jen Baney - Univ of Pacific

JR Howard 344

Western Washington HW

Appalachian State FT

Andrea Brown - Ohlone College

Fields 207

Western Washington MR

William Jewell Coll CG

Erick Roebuck - Univ of Oklahoma

Fir Acres 107

Western Washington OO

Texas Tech Univ GK

Kyle Cheesewright - College of Idaho

JR Howard 122

William Jewell Coll HU

Rice University GZ

Mitchell Herrick - Univ of Missouri