2018 NPDA Championships

Round 1: Topic 8:40

ROOM

GOVERNMENT

OPPOSITION

NAME OF CRITIC

JR Howard 101

Appalachian State GK

Concordia Univ PV

Duncan Stewart - University of Utah

JR Howard 102

Appalachian State BD

Univ North Texas PR

Nicholas Thomas - Palomar College

JR Howard 103

Biola University MW

Appalachian State MS

Isaac Williams - US Air Force

JR Howard 114

Biola University GP

CSULA/Rio Hondo

Rob Layne - University of Utah

JR Howard 115

California Lutheran JO

Univ of Oklahoma MZ

Steve Woods - Western Washington

JR Howard 116

CC San Francisco FF

Univ of Missouri HL

Joshua Rivera - Concordia Univ

JR Howard 123

Cedarville Univ MT

Lewis & Clark CT

Keith Corley - William Jewell Coll

JR Howard 258

Chabot College BF

Univ of Oklahoma SS

Haley Courtney - Pt Loma Nazarene

Olin 102

College of Idaho BJ

Biola University PS

Nadia Steck - Lewis & Clark

JR Howard 132

Concordia Univ CL

Univ of Notre Dame DP

William Lewis - Mercer University

JR Howard 133

Concordia Univ GT

El Camino College LM

David Hansen - Texas Tech Univ

JR Howard 124

El Camino College MS

Western Washington CF

Victoria Sheber - UC Berkeley

JR Howard 302

El Camino College DO

McKendree Univ DP

Reed Ramsey - Univ of Pacific

JR Howard 135

Grand Canyon Univ AC

US Air Force OP

Sarah Dweik - Washburn Univ

JR Howard 205

Kansas City Kansas MO

Rice University GZ

Kevin Kunes - Santa Clara

JR Howard 242

Lewis & Clark MS

Appalachian State FT

Ashley Tippins - Western Washington

JR Howard 243

Mercer University BB

Univ of Oklahoma VW

Zach Schneider - McKendree Univ

JR Howard 244

Mercer University AL

Chabot College BS

Michael Smith - Univ of Minnesota

JR Howard 245

Mercer University CR

McKendree Univ BS

Bob Becker - Northwest College

JR Howard 254

Mercer University MM

Western Washington LS

Christopher Miles - St Marys College

JR Howard 259

Northwest College DR

Univ of Oregon DS

Stephen Scheffel - Univ of Notre Dame

JR Howard 319

Ohlone College LV

Lewis & Clark GP

Caitlin Smith - Univ of Minnesota

JR Howard 344

Ohlone College KR

William Jewell Coll SW

Vasile Stanescu - Mercer University

Miller 102

Palomar College HO

San Diego State CS

Brian Lain - Univ North Texas

JR Howard 203

Palomar College SW

Biola University CE

Andrea Brown - Ohlone College

Miller 103

Pt Loma Nazarene KS

University of Utah JL

Sean McKean - Univ of Oregon

Miller 104

Pt Loma Nazarene GM

Valdosta State Univ EJ

Zach Moss - Univ Texas Tyler

Miller 105

Pt Loma Nazarene GL

Cedarville Univ JM

Alyson Escalante - Univ of Oregon

Miller 206

Pt Loma Nazarene DK

Rice University BT

Austin Brittenham - Univ Puget Sound

Miller 205

Rio Hondo College GK

Grand Canyon Univ HL

Mike Eaves - Valdosta State Univ

Miller 319

St Marys College GS

California Lutheran DK

Kyle Cheesewright - College of Idaho

Miller 207

Texas Tech Univ GK

University of Utah VW

Mike Epley - Z-Hired

Miller 208

Texas Tech Univ GH

US Air Force PW

Alexis Litzky - CC San Francisco

Miller 210

Texas Tech Univ DT

US Air Force MN

Margaret Rockey - Western Washington

Miller 305

Tulane University KS

Pt Loma Nazarene HJ

Justin Parks - Kansas City Kansas

Miller 330A

Tulane University AE

Northwest College DF

Joe Blasdel - Z-Hired

Miller 414

Tulane University HW

Univ of Nevada NT

Mark Bentley - Appalachian State

Miller 430A

UC Berkeley KL

Valdosta State Univ JT

Sarah Neubaum - Appalachian State

Olin 101

UC Berkeley TY

Stanford/Santa Clara

Tyler Gillette - Kansas City Kansas

Olin 204

UC Berkeley AD

Univ Texas Tyler LP

Zac Kuykendall - Z-Hired

Olin 301

UC Santa Barbara CQ

Lewis & Clark HL

Adam Meadows - Biola University

Olin 306

Univ of Minnesota FS

University of Utah NS

McKenna Patton - Biola University

Biology-Psychology 004

Univ of Minnesota BS

Univ of Pacific GJ

Emily Shaffer - Northern Arizona

Biology-Psychology 005

Univ of Missouri CR

University of Utah CP

Pam Garman - Z-Hired

JR Howard 260

Univ of Nevada BV

Univ Puget Sound HO

Trevor Greenan - UC Berkeley

BoDine 300

Univ of Notre Dame PS

Rice University CS

Erick Roebuck - Univ of Oklahoma

Evans 128

Univ of Oregon RT

Washburn Univ BU

Mitchell Herrick - Univ of Missouri

JR Howard 202

Univ of Oregon KT

Lewis & Clark BR

Caleb Moore - Pt Loma Nazarene

JR Howard 253

Univ of Pacific CL

UC Berkeley RT

Paul Hood - Washburn Univ

Evans 129

Univ Puget Sound PW

University of Utah CL

Scott Cheesewright - College of Idaho

Evans 010

University of Utah DS

El Camino College BT

Amanda Ozaki-Laughon - Z-Hired

Evans 123

University of Utah BS

Northern Arizona DR

Joseph Evans - El Camino College

Fields 206

US Air Force OM

Univ of Oregon HQ

Ben Mann - University of Utah

Fields 207

US Air Force BR

Kansas City Kansas SS

Daniel Noriega - CSU Los Angeles

Pamplin 010

US Air Force CM

Northwest College LM

Jewel Soiland - California Lutheran

Pamplin 126

Washburn Univ HP

El Camino College LY

Jennifer Clauson - Cedarville Univ

JR Howard 121

Washburn Univ HM

Rice University AL

Evan Haynes - Univ of Pacific

Chapel 110

Washburn Univ SW

Univ of Minnesota AP

Josh Vannoy - Grand Canyon Univ

Chapel 112

Western Washington OO

McKendree Univ GM

Gina Iberri-Shea - US Air Force

Miller 209

Western Washington MR

Univ Texas Tyler PW

Alice Hoover - Lewis & Clark

Fir Acres Classroom

Western Washington AD

Univ of Minnesota DR

Brigitte Tripp - Lewis & Clark

Biology-Psychology 201

Western Washington HW

Lewis & Clark MP

Sean Hansen - Biola University

JR Howard 255

William Jewell Coll HU

Biola University LS

Lindsay VanLuvanee - Concordia Univ

JR Howard 122

William Jewell Coll CG

Cedarville Univ KS

Stephanie Eisenberg Todd Chabot